لوازم تحریر

آیا فرزند شما هر روز که از مدرسه به خانه  باز میگردد از گم شدن وسایلش می‎گوید ؟ از کلاه و دستکش و شال‎گردن گرفته تا لوازم التحریر همگی در معرض گم شدن هستند. ممکن است برای بسیاری از خانواده‌ها تهیه مجدد این وسایل هزینه چندانی نداشته باشد، اما نباید اجازه داد که این روال برای همیشه ادامه پیدا کند و تبدیل به عادت شود.

حتی افراد بزرگسال هم امکان دارد در طول روز وسایل خود را گم کنند بنابراین نباید فرزندان خود را با رفتار نامناسب سرزنش کنید. آموزش درست و رعایت مواردی ساده  می‎تواند از گم شدن وسایل جلوگیری کند.

 

 

نظم داشتن را آموزش دهید

 

از سنین پایین نظم و ترتیب را به فرزندانتان بیاموزید. اول از همه سعی کنید خودتان منظم باشید . کودکان بیشترین تاثیر را از پدر و مادر خود می‎گیرند.

به آنها بگویید که مدادها و سایر لوازم التحریر را به صورت بی نظم داخل کیف نریزند .برای آنها یک جامدادی تهیه کنید. داشتن جامدادی باعث می‎شود تا مدادها و خودکارها همگی در یکجا باشند. از آنها بخواهید بلافاصله پس از استفاده از مداد یا خودکارآن را داخل جامدادی قرار دهند و .هرچند وقت یک‌بارجامدادی خود را تمیز کنند و از وجود همه وسایل در داخل آن مطمئن شوند.

 

از برچسب کمک بگیرید

 

یکی از علت‎های اصلی گم شدن وسایل قرض دادن بچه‎ها به همدیگر است . در یک کلاس درس دانش آموزان زیادی هستند که ممکن است مداد یا پاک کن خود را فراموش کرده باشند و یا از وسیله یکی دیگر از همکلاسی‎هایش خوشش بیاید و بخواهد مدتی از آن استفاده کند . اینکه از فرزندتان بخواهید چیزی را به بقیه قرض ندهد کار سختی است اما باید به آنها یاد دهید که نسبت به وسایل خود مسئولیت پذیر باشند و در حفظ و نگهداری از وسایل خود تلاش کنند. نوشتن نام و نام خانوادگی بر روی وسایل می تواند از گم شدن آنها جلوگیری کند.

 

 

سرزنش نکنید

 

با وجود راه حل‎هایی که گفته شد اگر فرزند شما وسیله‎ای را گم کرد او را سرزنش نکنید . احساس مسئولیت را در آنها تقویت کنید و به آنها یاد دهید که اگر چیزی را گم می‎کنند باید به دنبال آن بگردند.

اگر با گذشت زمان مشاهده کردید که فرزند شما تمام تلاش خود را برای حفظ و نگهداری وسایل خود می‎کند او را تشویق کنید و برایش هدیه‎ای کوچک تهیه کنید.

فراموش نکنید که عادت به منظم بودن و احساس مسئولیت نیاز به زمان و تمرین دارد و هم والدین و هم کودکان باید این مهارت‎ها را در زندگی خود پیاده کنند.